top of page
SEKCJA HISTORII KULTURY I SZTUKI
KIEROWNIK

Weronika Kulczewska - studentka V roku w WH UW. Jej zainteresowania naukowe obejmują rewolucję francuską, ZSRR pod rządami Stalina oraz okres II wojny światowej. Oprócz tego pasjonuje się kinem, ze szczególnym naciskiem na filmy historyczne, dokumentalne, oraz te w reżyserii Stanleya Kubricka.

DZIAŁALNOŚĆ

Zakres działania sekcji historii kultury i sztuki jest niezmiernie szeroki i bogaty, lecz jej członkowie zajmują się przede wszystkim przybliżaniem i popularyzacją dziejów i znaczenia dóbr kultury w historii, życiu codziennym oraz badaniach komparatystycznych. Spośród dziedzin, które są omawiane na spotkaniach, można wyliczyć m.in. malarstwo, kino, architekturę, literaturę, teatr, operę i muzykę, a na warsztat brana jest spuścizna zarówno kultury polskiej jak i światowej. Sekcja, choć zrzesza przede wszystkim historyków i historyków sztuki, jest skierowana dla wszystkich pasjonatów sztuki, niezależnie od obranego kierunku studiów. Stara się zwrócić uwagę na rozmaite aspekty kultury – pragnie zwrócić uwagę na jej walory estetyczne, sprowokować do zadawania pytań o relację kultury z historiografią, społeczeństwem i pamięcią, o jej nieśmiertelność i ponadczasowość, o definicję piękna i brzydoty, a także o tym, co sprawia, że dane dzieło jest wybitne bądź złe. Żeby móc jak najlepiej przygotować się do takich dyskusji, poza spotkaniami teoretycznymi sekcja oferuje szereg aktywności umożliwiających eksplorowanie i kontemplowanie sztuki w rozmaitych instytucjach.

 

Sekcja historii kultury i sztuki spotyka się co najmniej raz miesiącu w gmachu Instytutu Historycznego UW, gdzie odbywają się odczyty referatów uczestników i dyskusje, a ponadto organizuje wykłady z udziałem zaproszonych gości-specjalistów, wyjścia do muzeów i ośrodków kulturalnych, a także filmowe seanse.

AKTUALNOŚCI

Wpływ fikcji literackiej na społeczeństwo: studium przypadku

October 27, 2019

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie nowej sekcji Studenckiego Klubu Międzyepokowych Badań Historycznych - sekcji historii kultury i sztuki. W październiku bierzemy na warsztat literaturę!

Temat najbliższego spotkania będzie oscylował wokół opublikowanej w 1908 roku powieści Herberta George’a Wellsa „The War in the Air”. Prelegent ma zamiar skupić się na reakcjach brytyjskiego społeczeństwa jakie wywołało to dzieło. Chciałby również odpowiedzieć na pytanie dlaczego omawiany utwór Wellsa wpłyną w ten a nie inny sposób na mieszkańców „Serca Imperium”.

Spotkanie poprowadzi Kacper Gęsior.

Zapraszamy!

Bergman - co pozostało?

December 09, 2017

Andriej Tarkowski powiedział w 1989 roku: "Interesują mnie wyłącznie poglądy dwóch ludzi: jeden nazywa się Bresson, a drugi Bergman". Chociaż ogromny wpływ skandynawskiego reżysera na Tarkowskiego nie jest żadną tajemnicą, nie tylko twórca "Stalkera" uznał Ingmara Bergmana za jednego z najwybitniejszych twórców filmowych wszech czasów.

W ramach upamiętnienia 100-lecia narodzin Bergmana (ur.14 lipca 1918 r.) sekcja Historii Kina i Filmów Historycznych SKMBH chciałaby zaprosić na spotkanie poświęcone temu wyjątkowemu filmowca. Oprócz przybliżenia najważniejszych (także tych bardziej kontrowersyjnych) epizodów życia Bergmana, uczestnicy pochylą się także nad rozmaitymi walorami jego artystycznego kunsztu oraz spuścizną, jaką po sobie pozostawił.

Spotkanie, które poprowadzi Weronika Kulczewska, nie odbędzie się w formie wyłącznie referatowej; zostaną również zaprezentowane krótkie sceny z najpopularniejszych filmów Bergmana (m.in. "Siódma Pieczęć", "Persona", "Tam, gdzie rosną poziomki", i inne), aby umożliwić wszystkim uczestnikom udział w dyskusji. Zachęcamy również do zapoznania się z filmami reżysera jeszcze przed spotkaniem.

Lokalizacja: Instytut Historyczny UW, sala 21 (3 piętro)

I wojna światowa w powietrzu. Ekranizcje a rzeczywistość

November 28, 2018

Sekcja Historii Kina i Filmów Historycznych SKMBH zaprasza na swoje drugie spotkanie.

W tym roku obchodziliśmy 100-lecie zakończenia I wojny światowej. Żeby upamiętnić tę wyjątkową okazję, chcielibyśmy przybliżyć problem przedstawienia lotnictwa czasów Wielkiej Wojny w zachodniej kinematografii. Referat wygłosi Kacper Gęsior (kierownik sekcji Popularyzacji Historii), który opowie o dokładności historycznej na podstawie dwóch współczesnych filmów: "Flyboys - bohaterska eskadra" (2006) oraz "Czerwonego barona" (2008).

Spotkanie odbędzie się w sali A Instytutu Historycznego UW (2. piętro, naprzeciwko lektorium).

Please reload

PRO MEMORIA

BYLI KIEROWNICY SEKCJI

Weronika Kulczewska (2018-2019)

bottom of page