
SEKCJA NAUK POMOCNICZYCH HISTORII
KIEROWNIK



Szymon Antosik - student V roku w WH UW. Zajmuje się historią rozwoju gospodarczego świata i standardem życia w przeszłości. Ponadto interesuje się migracjami i historią polskiej wsi pouwłaszczeniowej
OPIEKUN
dr Jacek Kordel - pracownik Zakładu NPH i Metodologii w IH UW. W swych badaniach koncentruje się w szczególności na dziejach Rzeczypospolitej i Rzeszy Niemieckiej w epoce nowożytnej, a zwłaszcza na historii dyplomacji. Autor m.in. monografii "Z Austrią czy z Prusami? Polityka zagraniczna Saksonii, 1774-1778" (Kraków 2018).



DZIAŁALNOŚĆ
Członkowie sekcji prowadzą badania z zakresu wielu nauk pomocniczych historii. Sekcja zrzesza pasjonatów różnych epok dlatego badania mają zarówno charakter międzyepokowy jak i epokowy. Popularnością cieszy się paleografia (w tym szczególnie średniowieczna), epistolografia, sfragistyka, falerystyka, heraldyka i weksylologia, jak również geografia historyczna oraz genealogia i paleografia. Sekcja i jej członkowie choć prowadzą własne badania starają się też w dużym stopniu wspomagać badania koleżanek i kolegów z innych sekcji swoim niekiedy większym doświadczeniem w zakresie źródłoznawstwa.
Oprócz spotkań zwyczajnych sekcja organizuje także liczne wykłady pracowników naukowych IH UW oraz gości z innych ośrodków akademickich i badawczych. Przymierza się także to rozpoczęcia projektu badawczego, o którym więcej szczegółów wkrótce.
AKTUALNOŚCI
Drugowojenne kreskówki propagandowe jako przykład źródła historycznego
October 28, 2020
Sekcje nauk pomocniczych historii oraz historii kultury i sztuki Studenckiego Klubu Międzyepokowych Badań Historycznych połączyły swe siły i mają przyjemność zaprosić Państwa na swoje spotkanie łączone.
Warsztaty źródłowe "Drugowojenne kreskówki propagandowe jako przykład źródła historycznego" poprowadzą kierownicy sekcji: Kacper Gęsior i Konrad Rokicki.
Plakaty wojny polsko-bolszewickiej
March 25, 2019
Sekcja nauk pomocniczych historii SKMBH ma zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa na swoje marcowe spotkanie, na którym opowiemy o propagandzie wojny polsko-bolszewickiej na przykładzie plakatów. Warsztaty źródłoznawcze poprowadzi Konrad Rokicki
Spotykamy się we wtorek 26.03.2019 o godzinie 18:30 w sali 208 (4 piętro)